Hukukçular Cemiyeti Federasyon kurdu

Av. Bulut Müslüm BMG HUKUK ve Danışmanlık Bürosu’nda yoğun çalışmalara imza atarken Hukukçular Federasyonu’nu da faaliyete geçirdi.

Tüm Hukukçu Dernekler Federasyonu çatısına Gazeteci – Yazar Mehmet Derviş Canbekli’yi de basın danışmanlığına getiren Başkan Gezer emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Mercekhaber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Canbekli sordu, Gezer anlattı:

BMG HUKUK bürosu ne zaman ve nasıl kuruldu?
BMG HUKUK bürosu 2013 yılında kurulmuştur. Büromuz kurulduğu günden itibaren ulusal ve Uluslar arası alanında, müvekkil ile bire bir iletişimi, bilgilendirme konusunda hassasiyeti, en iyi hizmeti sunmayı hedefleyen kadrosuyla çalışmalarını sürdürmektedir.
Çalışmalarını hukukun çizdiği sınırlar içerisinde, mesleğin çizdiği etik kurallara bağlı olarak, yoğun bir çalışma temposu içerisinde gerçekleştirmektedir. Büromuz, çalışma prensipleri doğrultusunda ulusal ve uluslararası hukuka dair çeşitli alanlarda toplam 7 Avukat, 3 Stajyer Avukat ve 5 diğer personel olmak üzere toplam 15 kişilik bir kadro ile hizmet vermektedir.

Birazda Federasyondan bahsedermisiniz ?

Tüm Hukukçu Dernekler Federasyonu, (TÜMHUKUKDERFED) Demokratik Hukuk Devleti ilkelerine sahip çıkmayı; demokrasiden ve hukukun üstünlüğünden yana olmayı; evrensel hukuk normları çerçevesinde temel hak ve özgürlükleri sonuna kadar savunmayı kendisine ilke edinmiştir.

Sosyal bir bilim dalı olarak hukuk, bireyin ve toplumun ihtiyaçlarına, bireyin ilişki biçimlerine ve çevresi ile olan etkileşimine bağlı olarak sürekli bir değişim ve gelişim içerisindedir.

Bu değişim ve gelişim hukukun tüm alanlarında kendini göstermektedir. Dolayısı ile hukukun uygulayıcıları olan avukatların da mesleklerinin konusunu teşkil eden hukuktaki gelişim ve değişimleri takip etmeleri, bilgi güncellemesi içerisinde olmaları ve kendilerini yenilemeleri gerekmektedir.

Bu gereklilik beraberinde, bilgi paylaşımını da zaruri hale getirmiştir. Hukukçular, toplumsal sorunların irdelenmesi ve bunlara karşı çözüm önerilerinin sunulması konularında da önemli bir yere sahiptirler.

Özellikle toplumda hukuk bilincinin yerleştirilmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması, temel hak ve özgürlüklerin savunulması, demokratik hukuk devletinin tüm kurum ve kuruluşları ile işler kılınması, toplumun her ferdi kadar hatta ondan daha fazla, biz hukukçuların görevidir.

Tüm Hukukçu Dernekler Federasyonu, bu temel hedefleri, gerçekleştirmek amacı ile kurulmuştur.

Hakkı teslim etmek zordur.

Zira bu işi yapacak olan kişiler yani hukukçular haklıyı haksızdan ayırırken, en az bir sarraf kadar hassas olmalıdır. Sarraf elindeki altını en küçük zerresine kadar tartar, hesabını ona göre yapar.

Hukukçular da önlerine gelen uyuşmazlıklarda adeta bir sarraf gibi terazi kurar ve konu ile ilgili her şeyi terazinin kefelerine koyarak tartar ve bu suretle adil bir karar vermeye çalışır.

Hukukçunun yapacağı en küçük bir yanlış, telafisi mümkün olmayan hak kayıplarına yol açmaktadır.

O sebepledir ki idealist bir hukukçu ölçümlemesini terazilerin en hassası ile yapmalıdır ve kararını ona göre oluşturmalıdır.

Dünyanın hemen her yerindeki hukukçular teraziyi adaletin simgesi olarak seçmişlerdir. Bu nedenle İşini sıfır hata ile yapmak isteyen bizler ise kendimizi terazilerin en hassasını seçtik ve TÜMHUKUKDERFED’in etrafında bir hak ve adalet akademisi oluşturmaya çalıştık. Diyerek konuşmalarını noktaladı.